Poradniki
Instalacje zapobiegające zadymieniu dróg ewakuacyjnych w ujęciu prawnym
W trakcie pożaru w budynku zaczynają gromadzić się niebezpieczne gazy (w tym tlenek węgla, węglowodór, tlenki azotu) i rozgrzane, chemiczne związki, które dostają się do płuc i śluzówki, prowadząc do poparzeń, zatrucia oraz utraty świadomości. Zadaniem systemów oddymiających jest odprowadzenie dymu poza pomieszczenia w taki sposób, by zapewnić ewakuującym się osobom odpowiednią ilość tlenu i nie dopuścić do gwałtownego wzrostu temperatury.
Polskie prawo a obowiązek wykonania instalacji oddymiających
Obowiązek instalacji urządzeń oddymiających wynika z § 245 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. Akt ten określa standardy ochrony przeciwpożarowej w różnych rodzajach budynków, w tym konieczność wykonania w nich obudowanych klatek schodowych oraz odpowiednich systemów oddymiających.
Zgodnie z Wytycznymi CNBOP-PIB W-0003:2016, na klatkach schodowych budynków użyteczności publicznej, centrach handlowych lub biurowcach, obok zaawansowanych systemów wentylacji nawiewno-wywiewnej obowiązkowo znaleźć się muszą automatyczne instalacje oddymiające, grawitacyjne i mechaniczne, których zadaniem jest wyciąg dymu oraz zapobieganie jego osiadaniu.
Jak działają systemy oddymiające
System uruchamiają sygnały, płynące z wrażliwych czujek pożarowych, zamontowanych w różnych miejscach budynku: na korytarzach oraz przy drzwiach wyjściowych, po czym następuje mechaniczny wyciąg dymu, z zastosowaniem wentylatorów, które kierują powietrze do kanałów oddymiających i klap dymnych.
Zgodnie z § 270, pkt. 7 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. wentylatory instalacji oddymiającej powinny być odporne przez co najmniej 120 minut na działanie temperatury 400 stopni Celsjusza. Urządzenia te współpracują z centralą oddymiania i są też wyposażone w opcję ręcznej konfiguracji w razie zaawansowanego pożaru.
Dlaczego instalacje oddymiające są tak ważne?
Systemy służące do oddymiania pomieszczeń, a zwłaszcza ciągów komunikacyjnych oraz wyjść ewakuacyjnych, to obecnie standardowe wyposażenie, które powinno znajdować się w każdym budynku, niezależnie od tego, czy jest to obiekt użyteczności publicznej, budynek komercyjny czy mieszkalny.
Dzięki błyskawicznej reakcji automatycznych czujek, trujące gazy są transportowane na zewnątrz, a wyposażenie, w postaci sygnalizatorów świetlnych i akustycznych, ułatwia ludziom ucieczkę z płonącego lub skażonego budynku. Dynamiczny wyciąg spalin i szybki przyjazd służb ratowniczych przyczyniają się też do minimalizowania szkód materialnych, powstających zwykle w wyniku zadymienia.
Instalacje zapobiegające zadymieniu dróg ewakuacyjnych zaprojektowane i wdrożone przez firmę RESAN
Wykonanie projektu systemów oddymiających oraz opracowanie schematu ich instalacji to zadanie dla wyspecjalizowanych biur inżynieryjnych, takich jak rzeszowski RESAN, firma zajmująca się przygotowaniem dokumentacji technicznej oraz wykonawstwem instalacji oddymiających dróg ewakuacyjnych.
Wykonanie projektu i instalacji oddymiającej to nie koniec działań, które RESAN wykona w celu zabezpieczenia budynku przed dymem i pożarem. Standardowo, po zakończonym montażu urządzeń oraz systemów automatyki wewnątrz obiektu przeprowadzane są wielokrotne testy dymowe, mające na celu ocenę prawidłowości ich działania.
Z firmą RESAN współpracują architekci, deweloperzy, generalni wykonawcy, instytucje samorządowe oraz instytucje służby zdrowia, a w bogatym portfolio firmy RESAN znajduje się szereg obiektów wyposażonych w nasze instalacje zapobiegające zadymieniu dróg ewakuacyjnych, zapewniające bezpieczeństwo budynku jak i ludzi w nich się znajdujących. Zapraszamy do współpracy!
Jak działa system oddymiania
Zadymienie i pożar stanowią jedne z najpoważniejszych zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas eksploatacji budynku. Zanim ogień opanuje pomieszczenia, rozgrzany dym, zawierający tlenek węgla, azotu i lotne związki organiczne, unosi się na drogach ewakuacyjnych, utrudniając ludziom ucieczkę. W walce z dymem ogromną rolę ogrywa instalacja oddymiania: grawitacyjna i mechaniczna.
Każdy, projektowany współcześnie budynek, na przykład: obiekt użyteczności publicznej czy biurowiec, musi być wyposażony w systemy instalacji oddymiających. Warto wiedzieć, że system przeciwpożarowy to żaden luksus ani zbytek, lecz obowiązkowa inwestycja właścicieli budynków, wynikająca z § 245. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r.
Powietrze ma naturalny sposób cyrkulacji i przemieszcza się, pobudzane stale siłą grawitacji. Tę właściwość wykorzystują projektanci nowoczesnych, grawitacyjnych systemów oddymiania, które umożliwiają transport trujących spalin poza budynek. W dużych obiektach instalacje te złożone są z wielu, połączonych ze sobą i w pełni zautomatyzowanych urządzeń.
Grawitacyjne systemy oddymiające współpracują z centralą oddymiania i czujkami dymu (zainstalowanymi na każdej kondygnacji), przyciskami oddymiania oraz sterownikami klap oddymiających. W zależności od specyfiki i przeznaczenia obiektu, w skład systemu przeciwpożarowego mogą też wchodzić okna oddymiające i kurtyny dymowe.
Instalacja oddymiania grawitacyjna i mechaniczna
W systemach oddymiania instalację grawitacyjną wspierają zwykle wentylatory, sterowane automatycznie. Wentylatory, wchodzące w skład systemów przeciwpożarowych, przeznaczone są do pracy w bardzo trudnych warunkach, podwyższonym ciśnieniu i temperaturze. Usprawniają one wyciąg spalin oraz regulowany nawiew świeżych mas powietrza. Urządzenia te dzielą się na:
- dachowe wyciągowe (do montażu na dachach płaskich lub skośnych),
- kanałowe (instalowane w kanałach wentylacyjnych),
- osiowe (naścienne),
- strumieniowe (zlokalizowane na najniższych kondygnacjach)
Polsko-europejska norma PN-EN 12101-3:2015-10 (Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła – Część 3: Wymagania techniczne dotyczące urządzeń do mechanicznego odprowadzania dymu i ciepła) określa szczegółowo parametry techniczne, jakim powinny odpowiadać wentylatory instalacji przeciwpożarowej. Podstawę do wykonania projektu złożonych systemów oddymiających grawitacyjno-mechanicznych stanowią zaś scenariusze pożarowe, opracowane dla różnych klas budynków przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej Państwowego Instytutu Badawczego (CNBOP-PIB).
Wielozadaniowe projekty instalacji oddymiania firmy RESAN
Każdy projekt instalacji oddymiającej, opracowywany przez doświadczonych inżynierów z biura projektowego RESAN, jest autorską koncepcją, opartą o dokładną analizę zadań, jakie ma do wykonania dany system. Urządzenia oddymiające powinny przede wszystkim ułatwiać akcje ratownicze, sprawną ewakuację ludzi z budynku oraz uniemożliwiać przedostanie się dymu na niższe kondygnacje.
Systemy oddymiania służą też do ochrony mienia – dym oraz spaliny mogą bowiem powodować kosztowne straty, w tym konieczność przeprowadzenia generalnych remontów, wymiany wyposażenia oraz utraty cennej dokumentacji firmowej. Starannie rozplanowany układ czujek oraz sygnalizatorów pozwala administracji budynku na szybkie podjęcie działań prewencyjnych, dzięki czemu straty materialne są niewielkie.
Z firmą RESAN współpracują architekci, deweloperzy, generalni wykonawcy, instytucje samorządowe oraz instytucje służby zdrowia, a w bogatym portfolio firmy RESAN znajduje się szereg obiektów wyposażonych w optymalne rozwiązania instalacji oddymiania, zapewniające bezpieczeństwo budynku.
Co musisz wiedzieć o instalacji centralnego ogrzewania?
Instalacje centralnego ogrzewania to niezbędne wyposażenie budynku. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, ale również komfortu cieplnego użytkowników i optymalnej regulacji – aby możliwe było dostosowanie temperatury pomieszczenia do bieżącego zapotrzebowania użytkownika, dzięki czemu racjonalnie i ekonomiczne zużywana jest energia.
Instalacja centralnego ogrzewania doprowadza medium (woda, powietrze, para) do odbiorników ciepła umiejscowionych w przestrzeniach ogrzewanych. Czynnik grzewczy wytwarzany jest centralnie poprzez indywidualne źródło ciepła (np. kotły na paliwo stałe, kotły gazowe, pompy ciepła) lub zdalaczynne źródło ciepła (np. miejska sieć ciepłownicza zasilająca węzły cieplne). Najczęściej wykorzystywanym czynnikiem w instalacjach ogrzewania centralnego jest woda. W instalacjach wodnych zależności od rodzaju siły wymuszającego transport czynnika do odbiorników wyróżnia się:
- instalację ogrzewania grawitacyjną – transport czynnika odbywa się poprzez wykorzystanie zjawiska zmiany gęstości wody w różnej temperaturze – rozwiązanie stosowane dawniej, obecnie spotykane głównie w starym budownictwie,
- instalację ogrzewania pompową – przepływ czynnika grzewczego wymuszony jest pompą obiegową – rozwiązanie stosowane obecnie.
Ze względu na sposób połączenia zładu grzewczej instalacji wodnej wyróżnia się:
- instalację otwartą – w której woda ma stałe swobodne połączenie z atmosferą poprzez otwarte naczynia wzbiorcze,
- instalację zamkniętą – w których woda nie ma stałego połączenia z atmosferą, wyposażone w przeponowe naczynia wzbiorcze.
Elementem końcowym w instalacji centralnego ogrzewania są odbiorniki ciepła – ich zadaniem jest przekazanie doprowadzanego ciepła do pomieszczeń. Tradycyjnie stosowanymi odbiornikami są grzejniki – wysoko – lub niskotemperaturowe; ścienne lub kanałowe; konwekcyjne lub promieniujące.
Powszechnie stosowanym odbiornikiem ciepła jest także ogrzewanie płaszczyznowe, w których element grzejny w postaci wężownicy z rur gładkich umieszczony jest wewnątrz przegrody ogrzewanego pomieszczenia. Oprócz tego wyróżnia się również urządzenia ogrzewania powietrzno-wodnego tak jak klimakonwektory lub belki chłodnicze.
Zapotrzebowanie na ciepło w instalacjach centralnego ogrzewania
Zgodnie z obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi – „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065)” – w celu obliczenia zapotrzebowanie na ciepło dla budynku należy korzystać z metodyki obliczeniowej określonej w Polskiej Normie PN-EN 12831:2006 „Instalacje ogrzewcze w budynkach – Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego”.
Wielkość strumienia ciepła jaki ma być dostarczony do ogrzewanego pomieszczenia determinowany jest przez następujące czynniki:
- projektową temperaturę zewnętrzną – dobraną na postawie danych zawartych przepisach dla określonego regionu Polski,
- projektową temperaturę wewnętrzną pomieszczenia – określona na podstawie wytycznych zawartych w przepisach i przeznaczenia danego pomieszczenia,
- właściwości izolacyjne przegród budowlanych i stolarki okiennej,
- rodzaj stosowanej wentylacji w budynku,
- oddziaływanie sąsiadujących przestrzeni ogrzewanych i nieogrzewanych.
Na podstawie powyższych założeń i danych oraz metodyki obliczeniowej przedstawionej w Polskiej Normie wyznacza się całkowitą projektową stratę ciepła, na którą składa się projektowa strata ciepła przez przenikanie oraz projektowa wentylacyjna strata ciepła (ciepło do podgrzania powietrza wentylacyjnego i infiltrującego).
Określenie zapotrzebowania na ciepło powinno zostać ponownie wyznaczone w budynku podlegającego modernizacji – np. wymiany instalacji grzewczej czy termomodernizacji. Zwiększona izolacyjność budynku poprzez docieplenie przegród czy wymianę stolarki okiennej, a także wymiana źródła ciepła sprawia, że obciążenie cieplne budynku i parametry pracy instalacji są zupełnie inne, niż przy pierwotnych założeniach. W celu uzyskania efektywnie pracującej instalacji grzewczej, zachodzi konieczność przeprojektowania istniejących przewodów i końcowych urządzeń grzewczych.
Przy projektowaniu i montowaniu instalacji centralnego ogrzewania konieczne jest uwzględnienie również odpowiedniego zabezpieczenia przewodów instalacyjnych przed stratami ciepła – prawidłowo zamontowana izolacja cieplna o właściwej grubości jest podstawą instalacji charakteryzującej się racjonalnym zużyciem energii cieplnej. Grubość wymaganej izolacji termicznej dla konkretnych średnic przewodów określa „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065)”.
Nisko – czy wysokotemperaturowa instalacja ogrzewania?
Instalacje ogrzewania niskotemperaturowego to instalacje, w których czynnik grzewczy charakteryzuje się obniżoną temperaturą zasilania – ok. 45-55 °C. Nowoczesne rozwiązania i materiały stosowane w budownictwie o wysokiej izolacyjności, ograniczają zapotrzebowanie cieplne dla budynków, zatem niższe parametry czynnika grzewczego są wystarczające do zapewnienia komfortu cieplnego pomieszczeń. Instalacje niskotemperaturowe są to instalacje z indywidualnym źródłem ciepła – np. kondensacyjne kotły gazowe lub pompy ciepła. Ogrzewanie płaszczyznowe jest często stosowanym odbiornikiem ciepła w tych instalacjach, ze względu na wysoki komfort cieplny (duży udział ogrzewania przez promieniowanie) i walory estetyczne (brak widocznych urządzeń grzewczych).
Jednak ze względu na dużą bezwładność cieplną ogrzewania płaszczyznowego i mniejszą podatność na regulację (wydłużony czas nagrzewanie pomieszczenia oraz wolniejsza reakcja na zmiany zapotrzebowania na ciepło) – coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest instalacja mieszana – z grzejnikami jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego. Zastosowanie grzejników płytowych w instalacji centralnego ogrzewania, umożliwia precyzyjne i szybkie sterowanie jej pracą.
Poprzez zastosowanie rozdzielaczy i grup pompowych możemy zapewnić indywidualnie dobrany sposób ogrzewania dla każdego pomieszczenia, zachowując wysoki komfort cieplny jego użytkownikom.
Regulacja i rozliczanie kosztów centralnego ogrzewania
Aby zapewnić racjonalne zużycie energii instalacji grzewczej i komfortowe użytkowanie, jej źródło ciepła oraz odbiorniki ciepła – powinny mieć zapewnioną możliwość regulacji – w zależności od temperatury zewnętrznej i temperatury wewnętrznej pomieszczenia. Obowiązek zapewnienia automatycznej regulacji instalacji grzewczej uwarunkowany jest przepisami zawartymi w Warunkach Technicznych (Dz.U. 2019 poz. 1065).
Ważnym zagadnieniem jest również rozwiązanie sposobu rozliczania kosztów ciepła, które jest szczególnie istotne w budownictwie wielorodzinnym wyposażonym we wspólne źródło ciepła. Podstawowym układem rozliczenia zużycia energii cieplnej jest ciepłomierz główny (zlokalizowany w węźle cieplnym lub kotłowni) oraz indywidualne urządzenia do rozliczenia dla poszczególnych odbiorców ciepła. Może być to realizowane poprzez ciepłomierze lokalowe lub indywidualne podzielniki ciepła. Problematyczną kwestię w podziale kosztów ogrzewania w budynkach wielorodzinnych mogą stanowić m.in. lokale nieopomiarowane oraz ogrzewanie przestrzeni wspólnych (klatek schodowych, korytarzy) – koszty te są przynajmniej częściowo przenoszone na właścicieli lub najemców poszczególnych lokali
Bezpieczeństwo instalacji grzewczej
Zgodnie z przepisami, instalacja wodna musi posiadać zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i temperatury – wymagania dotyczące zabezpieczeń instalacji różnych systemów ogrzewania wodnego zwarte są w Polskich Normach.
Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie instalacji grzewczej, konieczne jest stosowanie odpowiednich rozwiązań materiałowych, z uwzględnieniem ich podatności na korozję. W przypadku wyboru przewodów instalacyjnych ulegających korozji (np. stal) konieczne jest wprowadzenie ochrony przed korozją (np. stosowanie tzw. inhibitorów korozji, czyli odpowiedniej chemii instalacyjnej). Obecnie często stosowanym materiałem w instalacjach ogrzewania centralnego są rury z tworzywa sztucznego (np. z polietylenu PE czy polipropylenu PP) – rury te charakteryzują się szeregiem zalet: są lekkie, łatwe w montażu i odporne na korozję.
Jeśli instalacja ma być okresowo nieużytkowana w okresie ujemnych temperatur, konieczne jest jej zabezpieczenie przed zamarzaniem – realizuje się to poprzez zastosowanie niezamarzających mieszanek glikolowych.
Jak poprawnie wykonać instalacje centralnego ogrzewania?
Instalacje centralnego ogrzewania muszą być zaprojektowane z dużą starannością – kluczowe jest indywidualne podejście do każdego tematu i rodzaju realizowanej Inwestycji – np. czy jest to budynek nowoprojektowany czy też modernizowany budynek starego budownictwa. Istotna jest również współpraca z autorami projektu pozostałych branż – aby projektowane rozwiązania instalacji grzewczej uwzględniały rozwiązania materiałowe budynku – jego izolacyjność i zdolność akumulacyjną oraz aby projektowany układu przewodów i urządzeń grzewczych, nie kolidował z elementami konstrukcyjnymi budynku i pozostałymi instalacjami.
Kompetentny zespół projektowy powinien posiadać doświadczenie, wykazywać się znajomością nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz być na bieżąco z aktualizowaną bazą wymogów przepisów prawnych i norm. Niezwykle istotne jest aby zespół posługiwał się przy pracach projektowych profesjonalnym oprogramowaniem i narzędziami komputerowymi.
Takie podejście realizowane jest przez firmę RESAN z Rzeszowa, która od wielu lat wykonuje projekty instalacji grzewczych dla szerokiego zakresu różnych inwestycji takich jak budynki użyteczności publicznej, budownictwo wielorodzinne, szpitale oraz budynki biurowe czy hotelowe.
Dzięki połączeniu doświadczenia, innowacyjności i indywidualnego podejścia do każdego tematu – w firmie RESAN powstają rozwiązania projektowe optymalne dla danego budynku – ekonomiczne pod względem kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.
RESAN oferuje kompleksowe podejście do instalacji grzewczej – od projektu koncepcyjnego, poprzez projekt budowlany i wykonawczy, wykonanie i montaż instalacji na obiekcie, aż po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Firma RESAN gwarantuje efektywne, wydajne i racjonalne działanie instalacji grzewczej przez cały czas użytkowania.
Współpracują z nami architekci, deweloperzy, generalni wykonawcy, instytucje samorządowe oraz instytucje służby zdrowia, a w bogatym portfolio firmy RESAN znajduje się szereg obiektów wyposażonych w optymalne rozwiązania instalacji grzewczych, zapewniające komfort użytkowników i energooszczędność budynku. Zapraszamy do kontaktu!
Czym różni się klimatyzacja od wentylacji?
W potocznym rozumieniu klimatyzacja polega wyłącznie na chłodzeniu powietrza wewnątrz pomieszczeń przy użyciu klimatyzatora. Klimatyzowanie jest jednak o wiele bardziej złożonym procesem, który umożliwia nie tylko obniżanie temperatury w upalne, letnie dni, lecz także zachowanie odpowiedniej wilgotności oraz czystości powietrza, znajdującego się wewnątrz budynków.
W ostatnich dekadach montaż systemów chłodzenia w budynkach mieszkalnych i komercyjnych stał się standardem. Komfort cieplny jest bowiem kluczową kwestią, o którą należy zadbać, by móc cieszyć się zdrowiem oraz efektywnie pracować. W celu utrzymania optymalnej temperatury pomieszczeń w starych budynkach instalowane są systemy klimatyzacji, a w nowym budownictwie klimatyzatory coraz częściej tworzą integralną całość, wraz z wentylacją.
Projektowanie klimatyzacji na potrzeby nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa wiąże się z koniecznością dopasowania instalacji do specyfiki – w tym wielkości budynku, i wyborze odpowiedniej klasy systemów chłodzących typu SPLIT, MULTISPLIT lub VRF bądź rozbudowanej centrali wentylacyjno-klimatyzacyjną z układem odzysku ciepła (rekuperacją).
Klimatyzacja a systemy wentylacji
Gdy temperatura w budynku gwałtownie wzrasta, chłodzenie pomieszczeń jest wówczas jedynym sposobem, by przywrócić komfort cieplny i dobre warunki do wypoczynku lub pracy. Instalacje chłodzące, projektowane z myślą o budynkach już istniejących i modernizowanych, opierają się na trzech modelach, takich jak:
SPLIT: w tym modelu klimatyzacja składa się z dwóch modułów, zewnętrznego i wewnętrznego (SPLIT można najczęściej spotkać w pomieszczeniach o niewielkim metrażu)
MULTISPLIT: systemy chłodnicze, projektowane do większych budynków, złożone z jednostki zewnętrznej oraz od 1 do 5 jednostek wewnętrznych,
VRF: układ opiera się na jednostce zewnętrznej, współpracującej z kilkunastoma jednostkami wewnętrznymi (sprawdza się w rozbudowanych, wielokondygnacyjnych obiektach).
Alternatywą dla systemów chłodzących są instalacje klimatyzacyjno-wentylacyjne, w których kluczową rolę odgrywa centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna z układem odzysku ciepła, grzania, chłodzenia, nawilżania oraz osuszania mas powietrza, a także rozbudowana sieć kanałów wentylacyjnych wraz z elementami regulacyjnymi i odpowiednio dobranymi nawiewnikami.
Zasady projektowania klimatyzacji
Jak widać, nowoczesna klimatyzacja to nie tylko opcja chłodzenia pomieszczeń i utrzymania w nich optymalnej wilgotności, na poziomie 40-60% – to także systemy zaawansowanych rozwiązań w zakresie wentylacji oraz odzyskiwania ciepła. Doświadczone pracownie, specjalizujące się w projektowaniu klimatyzacji, takie jak RESAN, dbają o zachowanie najwyższych współczynników wydajności oraz efektywności energetycznej instalacji, pamiętając również o tym, by urządzenia były ciche i dobrze dopasowane do wnętrz czy elewacji.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji klimatyzacyjnych?
Doświadczeni projektanci z RESAN zaplanują system klimatyzacji w taki sposób, by nie dopuścić do jej przewymiarowania ani niedowymiarowania. W praktyce oznacza to, że projekt instalacji i dobór poszczególnych urządzeń będzie w pełni odpowiadał potrzebom użytkowników obiektu, możliwościom technicznym budynku, wielkości pomieszczeń oraz jego mocy przyłączeniowej. Po wykonaniu i zatwierdzeniu projektu specjaliści z RESAN zajmą się jego kompleksowym wykonaniem, czyli montażem, zgodnym z zaleceniami producentów sprzętów oraz Warunkami Technicznymi.
Współpracują z nami architekci, deweloperzy, generalni wykonawcy, instytucje samorządowe oraz instytucje służby zdrowia, a w bogatym portfolio wykonanych projektów firmy RESAN znajduje się szereg obiektów wyposażonych w optymalne rozwiązania instalacji klimatyzujących, zapewniające komfort użytkowników i energooszczędność budynku.
Montaż klimatyzacji w Rzeszowie i nie tylko
System chłodzenia odpowiada przede wszystkim za odpowiednie zmniejszanie temperatury powietrza. Z tego powodu montaż klimatyzacji w Rzeszowie najlepiej powierzyć profesjonalistom. Skuteczność instalacji, jej wydajność i komfort użytkowania zależą zarówno od przemyślanego planu, jak i odpowiedniego wykonawstwa. To z pewnością zadanie dla naszej firmy, między innymi dlatego, że:
- mamy doświadczenie w realizowaniu podobnych zleceń – zarówno dla klientów prywatnych, jak i inwestorów komercyjnych,
- wykonujemy projekty dopasowane do parametrów metrażowych konkretnego obiektu,
- podczas montażu wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone komponenty i bazujemy na technologiach najwyższej jakości, oferujemy kompleksową obsługę – począwszy od wsparcia merytorycznego i doradztwa, poprzez stworzenie projektu instalacji zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta, aż po montaż i instruktaż bezpiecznej obsługi,
- nasza klimatyzacja zapewnia komfortowe użytkowanie – nie tylko spełnia wymagane normy bezpieczeństwa, lecz także działa wydajnie i cicho, nie zakłócając codziennego funkcjonowania osób przebywających w budynku,
- realizujemy projekty do budynków nowych oraz modernizowanych – z naszej oferty może zatem skorzystać każdy klient zainteresowany montażem klimatyzacji w Rzeszowie czy w innych miastach.
Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje i powierz nam swoje zlecenie!
Mamy doświadczenie w projektowaniu i montażu klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych, handlowych, usługowych i przemysłowych, a także placówkach publicznych – w tym również w obiektach służby zdrowia. Znamy wymagania dotyczące instalacji chłodzących oraz wiemy, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, aby cały system działał niezawodnie. Zdajemy sobie sprawę, że – poza chłodzeniem powietrza – klimatyzacja musi też spełniać normy dotyczące minimalizacji zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Z chęcią zaprojektujemy dla Ciebie instalację klimatyzacyjną, wykonamy jej montaż oraz poinstruujemy Cię, jak użytkować ją w bezpieczny sposób. Pamiętaj, że system należy regularnie czyścić i dokonywać serwisowania, aby przez długi czas działał niezawodnie.
Instalacje klimatyzacyjne – cena
Koszt stworzenia projektu instalacji wraz z wykonawstwem jest uzależniony od konkretnego obiektu i panujących w nim warunków. Każdorazowo weryfikujemy metraż oraz szereg istotnych parametrów technicznych, aby projektowanie instalacji klimatyzacyjnych przebiegało sprawnie i było zoptymalizowane do indywidualnych wymogów danego budynku. Dzięki temu masz pewność, że system będzie działał wydajnie i niezawodnie, gwarantując odpowiedni poziom chłodzenia wnętrz.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Już dziś skontaktuj się z naszym przedstawicielem i opowiedz o swoich wymaganiach – z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiejemy ewentualne wątpliwości i wykonamy montaż klimatyzacji w Twoim obiekcie.
Czym różni się wentylacja grawitacyjna od wentylacji mechanicznej?
Prawidłowo zaprojektowane i zbudowane instalacje wentylacyjne mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia ludzi i zwierząt w pomieszczeniach. W obecnych czasach pandemii wentylacja nabiera dodatkowego znaczenia. Zalecenia WHO mówią o częstym wietrzeniu/wentylowaniu pomieszczeń, i intensyfikacji wymiany powietrza w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną.
Najważniejsze jest, by wentylacja zapewniła jak najlepsze warunki dla osób, które będą przebywały w budynku. Niewydajna wentylacja lub jej brak nie usuwa zanieczyszczeń, gromadzących się w pomieszczeniach, prowadzi to wprost do złego samopoczucia, dyskomfortu, a w dłuższym okresie do pogorszenia zdrowia. Dobra instalacja wentylacyjna także zapobiegnie niszczeniu budynku np. przez wilgoć. Wentylacja musi być przemyślana i dostosowana do koniecznych wymagań, po to by działała długo, efektywnie i energooszczędnie.
Jaką instalacje wentylacyjną wybrać?
W Polsce w budynkach mieszkalnych najczęściej wykonuje się wentylację grawitacyjną, w której różnice w temperaturze i grawitacja powodują ruch powietrza. Jednak w nowych budynkach, które mają zamontowane szczelne okna oraz szczelną izolację wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca. Nowe budynki mają tendencje do utrzymywania nadmiernej wilgotności i niedostatecznej częstotliwość wymiany powietrza. Rozwiązaniem takich problemów jest wentylacja mechaniczna – wymuszona przez urządzenia takie jak wentylatory czy centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła pozwalającym na odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego.
Wentylacja mechaniczna pozwala kontrolować wymianę powietrza w budynkach w ciągu całego roku oraz zapobiega zbyt wysokiemu poziomowi wilgotności, obniża stężenie LZO oraz dwutlenek węgla. Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniach w konsekwencji może prowadzić do pojawiania się grzybów i pleśni.
Od czego zacząć projektowanie instalacji wentylacyjnej?
Aby wykonać prawidłowo projekt instalacji wentylacji w budynku komercyjnym, konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie charakteru budynku oraz przeanalizowanie rodzaju pomieszczeń w nim występujących. Następnie należy określić, ile osób będzie przebywało w pomieszczeniach, oraz jaki będzie ich charakter. W budynkach biurowych dobrą praktyką jest policzenie ilości lotnych zanieczyszczeń oraz zysków wilgoci i ciepła. Dla domów jednorodzinnych, przy planowaniu instalacji przyjmowana jest krotność wymian powietrza w całym obiekcie z uwzględnieniem ilości osób przebywających w budynku. Zazwyczaj przyjmuje się krotności między 0,8 a 1,2.
Mając powyższe dane, przystępujemy do bilansu powietrza w budynku, dzieląc pomieszczeniach na grupy o podobnym przeznaczeniu higieniczno-sanitarnym. Po wyliczeniu zysków ciepła, wilgoci, ilości niezbędnego powietrza biorąc pod uwagę ilość osób przebywających w pomieszczeniu, dobieramy ilość układów wentylacyjnych oraz dobieramy urządzenia wentylacyjne. Przy doborze urządzeń wentylacyjnych zwracamy uwagę na rodzaj odzysku ciepła, rodzaj chłodnicy, nagrzewnicy oraz stopień filtracji.
Charakterystyka dobrej instalacji wentylacyjnej
Dobrze zaprojektowana instalacja wentylacyjna powinna być estetyczna, ekonomiczna i co najważniejsze dobrze wykonana. Estetyczna, ponieważ nie wszystkie elementy instalacji mogą być ukryte np. zakończenia wentylacji takie jak nawiewniki i wywiewniki powietrza, dlatego ważne, żeby instalacja nie kolidowała z aranżacją powierzchni przy ich wykańczaniu.
Ekonomiczna, ponieważ inwestując w instalację wentylacji, chcemy, aby nie generowała ona zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych, ale także stałych opłat np. zużycie energii elektrycznej. Dobrze wykonana, ponieważ nieszczelna instalacja lub nieuzgodniona z projektantem zmiana instalacji wentylacyjnej może skutkować tym, że wentylacja nie będzie spełniać założeń, a co za tym idzie osoby przebywające w obiekcie, nie będą odczuwać odpowiedniego komfortu oraz znacząco mogą wzrosnąć koszty eksploatacyjne.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy przy projektowaniu i instalacji wentylacyjnej
Firma RESAN to zespół wykształconych i doświadczonych inżynierów, którzy opracowują projekty w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne, w sposób przemyślany oraz dostosowany do potrzeb i wymagań Inwestora. W zakresie wentylacji firma RESAN działa kompleksowo. Od koncepcji poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy, wykonanie i montaż układów na obiekcie po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Realizujemy projekty własne, jak i wykonane przez zewnętrzne biura. Głównymi odbiorcami naszych usług są architekci, deweloperzy, Generalni Wykonawcy, instytucje samorządowe oraz służba zdrowia. Specjalizujemy się w projektach i realizacjach kubaturowych, w budownictwie wielorodzinnym, w pomieszczeniach czystych typu „clean-room”, w farmacji. Na swoim koncie mamy zrealizowanych kilka obiektów szpitalnych oraz przemysłowych jak np. elektrociepłownie, oraz kogenerację.
Dział projektowy firmy RESAN istnieje od 2007 roku. Projektujemy wszystkie instalacje sanitarne, począwszy od instalacji wodno-kanalizacyjnych poprzez instalacje grzewcze i chłodnicze po wentylację oraz instalacje oddymiania. Posiadamy oprogramowanie do symulacji CFD, które wykorzystujemy przy tworzeniu zarówno projektów oddymiania, jak i projektów wentylacji mechanicznej z klimatyzacją optymalizując rozkład elementów nawiewnych i wywiewnych, temperatury nawiewu oraz ilości wymienianego powietrza.