Projektowanie oraz wykonawstwo instalacji klimatyzacji. 

W potocznym rozumieniu klimatyzacja polega wyłącznie na chłodzeniu powietrza wewnątrz pomieszczeń przy użyciu klimatyzatora. Klimatyzowanie jest jednak o wiele bardziej złożonym procesem, który umożliwia nie tylko obniżanie temperatury w upalne, letnie dni, lecz także zachowanie odpowiedniej wilgotności oraz czystości powietrza, znajdującego się wewnątrz budynków.

W ostatnich dekadach montaż systemów chłodzenia w budynkach mieszkalnych i komercyjnych stał się standardem. Komfort cieplny jest bowiem kluczową kwestią, o którą należy zadbać, by móc cieszyć się zdrowiem oraz efektywnie pracować. W celu utrzymania optymalnej temperatury pomieszczeń w starych budynkach instalowane są systemy klimatyzacji, a w nowym budownictwie klimatyzatory coraz częściej tworzą integralną całość, wraz z wentylacją.

Projektowanie klimatyzacji na potrzeby nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa wiąże się z koniecznością dopasowania instalacji do specyfiki – w tym wielkości budynku, i wyborze odpowiedniej klasy systemów chłodzących typu SPLIT, MULTISPLIT lub VRF bądź rozbudowanej centrali wentylacyjno-klimatyzacyjną z układem odzysku ciepła (rekuperacją).

Klimatyzacja a systemy wentylacji

Gdy temperatura w budynku gwałtownie wzrasta, chłodzenie pomieszczeń jest wówczas jedynym sposobem, by przywrócić komfort cieplny i dobre warunki do wypoczynku lub pracy. Instalacje chłodzące, projektowane z myślą o budynkach już istniejących i modernizowanych, opierają się na trzech modelach, takich jak:

SPLIT: w tym modelu klimatyzacja składa się z dwóch modułów, zewnętrznego i wewnętrznego (SPLIT można najczęściej spotkać w pomieszczeniach o niewielkim metrażu),

MULTISPLIT: systemy chłodnicze, projektowane do większych budynków, złożone z jednostki zewnętrznej oraz od 1 do 5 jednostek wewnętrznych,

VRF: układ opiera się na jednostce zewnętrznej, współpracującej z kilkunastoma jednostkami wewnętrznymi (sprawdza się w rozbudowanych, wielokondygnacyjnych obiektach).

Alternatywą dla systemów chłodzących są instalacje klimatyzacyjno-wentylacyjne, w których kluczową rolę odgrywa centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna z układem odzysku ciepła, grzania, chłodzenia, nawilżania oraz osuszania mas powietrza, a także rozbudowana sieć kanałów wentylacyjnych wraz z elementami regulacyjnymi i odpowiednio dobranymi nawiewnikami.

Zasady projektowania klimatyzacji

Jak widać, nowoczesna klimatyzacja to nie tylko opcja chłodzenia pomieszczeń i utrzymania w nich optymalnej wilgotności, na poziomie 40-60% – to także systemy zaawansowanych rozwiązań w zakresie wentylacji oraz odzyskiwania ciepła. Doświadczone pracownie, specjalizujące się w projektowaniu klimatyzacji, takie jak RESAN, dbają o zachowanie najwyższych współczynników wydajności oraz efektywności energetycznej instalacji, pamiętając również o tym, by urządzenia były ciche i dobrze dopasowane do wnętrz czy elewacji.

Doświadczeni projektanci z RESAN zaplanują system klimatyzacji w taki sposób, by nie dopuścić do jej przewymiarowania ani niedowymiarowania. W praktyce oznacza to, że projekt instalacji i dobór poszczególnych urządzeń będzie w pełni odpowiadał potrzebom użytkowników obiektu, możliwościom technicznym budynku, wielkości pomieszczeń oraz jego mocy przyłączeniowej. Po wykonaniu i zatwierdzeniu projektu specjaliści z RESAN zajmą się jego kompleksowym wykonaniem, czyli montażem, zgodnym z zaleceniami producentów sprzętów oraz Warunkami Technicznymi.

Współpracują z nami architekci, deweloperzy, generalni wykonawcy, instytucje samorządowe oraz instytucje służby zdrowia, a w bogatym portfolio wykonanych projektów firmy RESAN znajduje się szereg obiektów wyposażonych w optymalne rozwiązania instalacji klimatyzujących, zapewniające komfort użytkowników i energooszczędność budynku. Zapraszamy do kontaktu!